Kinomaniaków nie brakuje – kino od wielu lat ma dużo więcej zwolenników, aniżeli teatr. Do tego stopnia, że coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie kina domowego w obrębie własnych czterech ścian. Nic dziwnego – brak reklam, ulubione miejsce, a to wszystko bez wychodzenia z domu i bez konieczności kupowania biletu.  Jak zorganizować własne kino domowe? Sprawdźcie sami.

Po pierwsze – odpowiednie nagłośnienie

Dobry sprzęt to absolutna podstawa. Bez tego organizacja własnego kina domowego Dobry sprzęt to podstawamija się z celem.  Nic bardziej nie popsuje nam seansu niż złe nagłośnienie, trzaski czy co jakiś czas wyłączający się głośnik. Na rynku mamy bardzo duży wybór głośników i zestawów kina domowego.

Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również kilka ważnych parametrów. Jakich?  Jednym z najważniejszych jest moc. Im większa, tym lepiej. W przypadku głośników mówi się również o mocy akustycznej. O tym, czy dany głośnik jest w stanie przejść na moc akustyczną decyduje jego sprawność.

Kolejnym ważnym elementem jest membrana, czyli główny element głośnika. Powinien być on jak najlżejszy i jak najbardziej elastyczny. Najlepsze są takie głośniki, które posiadają membranę polimerową lub wykonaną z tytanu. Najtańsza i najbardziej powszechna jest membrana celulozowa. Podobnie jak w przypadku słuchawek, tak i tutaj bardzo duże znaczenie ma pasmo przenoszenia dźwięków, wyrażane w Hz. Jeśli chodzi o kino domowe, to dużo osób decyduje się na głośniki bluetooth – są po prostu wygodne. Kupując głośniki, dobrze jest wybrać te bezprzewodowe – unikniemy dzięki temu niepotrzebnej plątaniny kabli.

Po drugie – odpowiedni obraz

Kino to przede wszystkim duży, dobrej jakości obraz. I tutaj mamy dwie możliwości – zakup dobrej jakości telewizora lub zakup ekranu kinowego i rzutnika. To, na co powinniśmy się zdecydować, zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia. Ekran z rzutnikiem lepiej sprawdza się w większych przestrzeniach, telewizor zaś w tych mniejszych. Bez względu na to, co wybierzemy, nie powinniśmy kierować się tylko ceną, ale zainwestować w naprawdę dobry sprzęt, który będzie nam służył przez lata i przez cały czas użytkowania będzie miał taką samą jakość.

Po trzecie – odpowiednie miejsce

Wybór odpowiedniego miejsca ma duże znaczenie. Oczywiście najlepiej jest, kiedy dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, które możemy dostosować do swoich potrzeb. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Wówczas warto wyodrębnić kawałek przestrzeni, odpowiednio ją zaplanować i zorganizować. Dobrze, aby samo oglądanie filmu i rozpoczęcie seansu nie wiązało się z całkowitym przemeblowaniem pokoju, gdyż szansa na to, że w pełni wykorzystamy nasze własne kino jest wówczas mała. Pamiętajmy też, że poza samym podłączeniem sprzętu i ułożeniem siedzeń, ważne jest też dobre zaciemnienie.

Organizacja kina domowego nie jest wcale taka trudna, ale wymaga ona dokładnego przemyślenia i pewnych nakładów finansowych, które należy potraktować jako dobrą inwestycję. Sprzęt jest bardzo ważny. Warto zatem zapoznać się z ofertą znanych firm, takich jak Philips, które mają szeroką ofertę dobrej jakości sprzętu, cieszącego się dobrymi opiniami użytkowników.

Własne kino domowe
5 (100%) 2 votes