Coraz większa ilość urządzeń zdolnych do odtwarzania muzyki czy innych dźwięków sprawia, że nie bardzo jest jak przed nimi uciec. Ale ten medal ma dwie strony.

Trudno spokojnie posłuchać swojej ulubionej muzyki, gdy wokoło słychać kilkanaście innych utworów. Szczególnie często zdarza się to w dużych skupiskach ludzkich, a najczęściej w środkach komunikacji publicznej.

Jakie słuchawki wybrać?

Przebywanie w domu również nie gwarantuje warunków do spokojnego słuchania muzyki. Wyjątek stanowią osoby mieszkające samodzielnie, im nikt nie zwróci uwagi, że za głośno słuchają muzyki. Co najwyżej narażeni są na niezadowolenie sąsiadów, lub… ich muzykę dobiegającą zza ściany. Jak się od tego odizolować? Ludzkość już kilkadziesiąt lat korzysta ze słuchawek. I to jest dobre rozwiązanie. Ma tylko jedną wadę. Na ogół przewód przytwierdzony do słuchawek ma ograniczoną długość. Dodajmy, wcale nie oszałamiająco dużą długość. Jest po prostu krótki. Decydując się na używanie słuchawek, trzeba liczyć się z koniecznością przebywania stale w jednym miejscu. Wyjątkiem są urządzenia mobilne. Tu z kolei trzeba sobie powiedzieć, jakość muzyki odtwarzanej przez takie urządzenia nigdy nie jest naprawdę dobra. Już przeciętny meloman nie będzie zadowolony.

Nowa technologia

Dobrym rozwiązaniem są słuchawki bezprzewodowe. Dzięki nim można poruszać się swobodnie po nieco większej przestrzeni (łączność bezprzewodowa tez ma określony zasięg) odpada problem uważania na kabel, a przypadkowe wyjście poza zasięg słuchawek skutkuje tylko utratą dźwięku w uszach. Tymczasem wyjście dalej niż pozwalają tradycyjne słuchawki może nawet skończyć się awarią urządzenia. Dobrym wyborem są słuchawki łączące się z urządzeniem za pomocą bluetootha. To uniwersalny sposób na połączenie się zarówno ze stacjonarnym komputerem w domu, jak i urządzeniem mobilnym noszonym w kieszeni, torebce, plecaku czy aktówce. Jak wyglądają tego typu słuchawki? Dokładnie tak samo jak słuchawki przewodowe. Mogą być zarówno małe jak i duże, widoczne z daleka, lub dyskretne, prawie całkowicie niewidoczne. 

Nie ma absolutnie żadnego powodu, by rezygnować z tego, co sprawia przyjemność. Trzeba tylko nauczyć się, jak korzystać z udogodnień technicznych tak, by własną przyjemnością nie krzywdzić innych.  Gust muzyczny to wszak indywidualna sprawa.

Świat muzyki
5 (100%) 4 votes